Jak správně osázet vyvýšený záhon?

Léto a teplo je v plném proudu a pokud jste během časného jara nestihli založit svůj vyvýšený záhon, není třeba se stresovat – stále to ještě můžete stihnout.

Pokud jste si svůj vysněný ještě nevybrali, na našem e-shopu naleznete širokou škálu záhonů v různých velikostech a barevných provedeních.

Lze ho usadit jak na zahradu, tak i na balkon a jeho správné vybudování vám nabízí ty nejlepší podmínky pro pěstování nejen okrasných, ale i užitkových rostlin. Výběr sazeniček je jen na vás. Můžete zasadit vše od zeleniny (např. kedlubna, rajčata, mrkev), přes ovoce (např. jahody) po okrasné květiny.

Vyšší teplota v záhonu vám umožňuje začít pěstovat od brzkého jara až do podzimu. Dle výběru vašich rostlin a době jejich sklizně můžete během roku osázení záhonu měnit. Vždy je ale důležité myslet na to, aby spolu květiny ve vyvýšeném záhonu žily v harmonii, byly dobře zasazeny a nebránily si v růstu.

Jaké jsou další tipy pro vyvýšený zeleninový záhon?

  • Nikdy nesázejte zeleninu na stejné místo dva roky po sobě
  • Nezasazujte dvě zeleniny ze stejní čeledi na stejné místo ve dvou po sobě následujících letech. Čeleď obvykle najdete na sáčku se semínky
  • Mějte na paměti jaké rostliny se mezi sebou podporují, vzájemně se chrání před nemocemi a jaké si škodí – např. pažitka a petržel se spolu nesnášejí a cuketa a hrášek jsou spolu naopak velmi kompatibilní

Hlídejte, aby měla každá květina svůj prostor k růstu. Vše najdete vždy na příslušném obalu se semínky nebo na květináčích

Okrasné rostliny ve vyvýšeném záhonu

Narozdíl od zeleninové zahrady je ta okrasná často mnohem jednodušší. Můžete mít buď střídavou nebo trvalou výsadbu. Při trvalé je potřeba dbát na vyváženou směs rostlin s vysokými až nízkými nároky na živiny a také na umístění vyvýšeného záhonu (sluníčko, stín…). Semínka nikdy nevysévejte za příliš vlhkého nebo chladného počasí.

Jste teprve ve fázi vybírání si vyvýšeného záhonu na vaši zahradu? Velké množství barev, materiálu a tvarů najdete na našemu e-shopu. Všechny jsou snadno a lehce kombinovatelné s garantovanou dlouholetou výdrží. A udržovat je stačí minimálně. Neváhejte nás kontaktovat a my vám velmi rádi pomůžeme s výběrem. A pokud máte i nějaké specifické přání, nemusíte se bát, vyrábíme i na míru!

A jak ho založit? Snadno a jednoduše! Veškeré info najdete v našem článku ZDE.