Konec bolavým zádům a zničené výsadbě hraboši či jinými škůdci! Proč je vyvýšený záhon skvělá volba na vaši zahradu?

Každý správný pěstitel ví, jak moc kvalita půdy ovlivňuje to, co a jak nám poroste. Ne každý pozemek obsahuje ideální půdu. Během let ji můžeme postupně sami vylepšit přidáváním organických hnojiv jako je kompost nebo uleželý hnůj. Je to ovšem běh na velmi dlouhou trať, který si mezitím můžeme zkrátit právě vyvýšeným záhonem.

Je důležité si pojem nezaměňovat s klasickými vysokými nádobami nebo květináči na rostliny s pevným dnem. Vyvýšený záhon je ovšem otevřený do země, jehož vnitřek je zaplněn postupně se rozkládající organickou hmotou, kterou může tvořit prakticky cokoliv – posekaná tráva, zbytky rostlin po sklizni, tenčí i silné větvě z prořezu keřů a stromů a další zbytky z vaší zahrady. Velmi důležitou součástí záhonu je kompost.

Jak správně založit vyvýšený záhon ve 3 krocích?

Musíme dbát na rozložení a složení vrstev – každá má svou speciální plnící funkci a měla by mít 25-30cm.

1. Spodní vrstva – DRENÁŽ

Nejideálnější složení je z dřevěných větví a klád, které jsou složeny do spodní třetiny vyvýšeného záhonu od nejtlustších po nejtenčí. Na vrch můžeme použít zbytky rostlin, posekané trávy či listí. Funkce této vrstvy je pro dobrý odvod přebytečné vlhkosti a zároveň slouží jako přísun vzduchu k tlejícím složkám. Před založením je vždy lepší odstranit horní vrstvu travnatého záhonu pro lepší cirkulaci vody a vzduchu.

Použité dřeviny: Použít se dá dřevo z ovocných nebo jiných listnatých nejedovatých dřevin. Vhodná je bříza, hloh, lípa, vrba, topol, platan, olše, jasan, jilm, líska, jabloň a hrušeň. Vyvarujte se výrazně kyselému dřevu z jehličnanů (pozor: pro pěstování borůvek je to naopak vhodné), dubu, buku, tisu, ořešáku a akátu.

Nedoporučujeme ani dřevo peckovin od meruňky, po třešeň, broskvi a švestku – obsahují určité množství kyanidu a jiných jedů.

2. Vrstva – KOMPOST

Během zakládání jde o klíčovou vrstvu – tlející procesy zahřívají kořeny zasazených rostlin a to až do 8 stupňů. Lze začít koňským hnojem, nevyzrálým kompostem nebo zeminou, kterou jste odstranili před zakládáním onoho vyvýšeného záhonu. Vrstva funguje i jako houba, kde se zálivka nebo dešťové srážky kumulují. Je důležité ji doplnit dobře vyzrálým kompostem, je možné dodat i trochu hnoje. Spodní vrstvy mají tendenci klesat – při zakládání nespěchejte, postupně doplňujte obě spodní sekce po dobu cca měsíce, prolévejte, aby došlo k jejich dosednutí. I tak se může stát, že bude pokles v prvním roce celkem znatelný.

3. Vrstva – SUBSTRÁT nebo ZEMINA

Zde jsou později zasazené samotné plodiny. Ideální je zahradní substrát spolu s prosetou zeminou ze zahrady. Do metrového vysokého záhonu budete potřebovat cca 400 litrů. Doporučujeme doplnit o netkanou textilii, odpadne vám tak veškeré plení a sníží se odpar záhonu. Lze použít i slámu. Pokud bude docházet k nadměrnému vysychání, pomůže na to mulčování.

Asi jako vše na světě, vyvýšený záhon s sebou přináší i nevýhody, ale převažují značné výhody! Je potřeba si uvědomit co a v jakém množství chceme pěstovat a na základě toho přizpůsobit počet a velikost záhonů. Vyplatí se investovat i do materiálu, ze kterého je záhon vyroben, aby měl co nejdelší životnost a skoro nulovou nutnost péče. Vzhledem k tomu, že jde o vyvýšená pěstitelská místa, mohou v létě více vysychat, ovšem od toho si můžeme pomoct mulčováním. Jsou snadno přístupné ze všech stran, tudíž člověk rychle a jednoduše skoncuje s bolavými zády a krčením se někde na zemi u záhonu a plení. Rostliny jsou chráněné jak před mrazíky, tak i hraboši, krtky a jinými škůdci, kteří by mohli na vaší úrodě zanechat katastrofální následky. Celková vyšší teplota v záhonu oproti půdě nám umožňuje na jaře dřívější pěstování našich zvolených plodin.

Aby naše úroda byla ještě více úspěšnější, můžeme si pomoci pařeništěm. Výsledek je totiž jako při pěstování ve skleníku – ovšem ten je potřeba vytápět a možnost pařeniště tak představuje méně nákladnou a na údržbu méně náročnější variantu. Naše pařeniště je vyrobeno z modřínu a severského smrku, tato kombinace zaručuje dlouhodobou životnost a minimální starost o jeho údržbu. Je snadno kombinovatelný s jakýmkoliv vyvýšeným záhonem z našich kolekcí.