Chystáte se na dovolenou a nevíte, co s úrodou? Spolehněte se na samozavlažování!

Rádi byste se vydali na dovolenou, ale bojíte se nechat svou zahradu a úrodu na ní bez dozoru? Kdo se může obrátit na známé nebo má samozavlažovací systém, má víceméně vyhráno. Ale co ostatní? Není potřeba se strachovat! Zkuste pár našich tipů a budete moci odjet na pár dní zaslouženého relaxu s vědomím, že na vás doma nebude čekat spoušť.

Prokypření půdy a mulč

Na všech místech, kde je to jen trošku možné, doporučujeme prokypřit půdu. Řeč je třeba o záhonech nebo v okolí keřů. Zeminu tím provzdušníte a zároveň se tím zbavujete plevele, který značnou část vláhy krade pro sebe. Následně je ideální prokypřenou hlínu překrýt mulčovací kůrou – nemusí to být nutně z dřeviny, počítá se i z posekané trávy, hoblin nebo sena. Mulč vám zmírní nejen množství plevele, ale udrží i určitou část vody v půdě co nejvíce.

Stinná místa

Všechny rostliny v květnících přendejte do stínu, sníží se tím potřeba závlahy a květiny jsou chráněny i před sluníčkem a jeho spálením. Pokud je nad nimi částečně ještě nějaká střecha, tak zůstanou v bezpečí i před prudkými přeháňkami. Proto vyhledávejte ideální místa pod stromy, částmi střech nebo zastřešené terasy.

Hydrogel

Ještě jste to nezkusili? Jedná se o krystalky nebo prášek, který se po kontaktu s vodou mění v gel, který v sobě následně dokáže celkem dlouho udržet vodu a při dalším dešti vláhu opět nasaje. Nejlepší aplikace je hydrogel smíchat rovnou se zeminou již během sázení. Ovšem není to podmínka, do země ho lze dostat i dodatečně. Je důležité ho dostat co nejhlouběji, na povrchu nám moc nepomůže.

Samozavlažování

Kdo má samozavlažování, ten vyhrál! O nic se nestaráte a můžete s klidným svědomím odjet kdykoliv a kamkoliv. Zajišťuje se tak rostlinám stálý přísun vody v malých dávkách a nehrozí tak ani žádné přelití nebo naopak vysušení.

Naše truhlíky a vyvýšené záhony mají nejen výhodu, že jsou z pevného a trvanlivého dřeva, které vydrží řadu let, ale také si u nich můžete zvolit vždy variantu se samozavlažováním nebo bez. Pokud je ještě nemáte a stále se o nich rozhodujete, najdete je na našem webu – www.na-statku.cz/