Jak na zahradní kompostování?

Kompostování je skvělou možností, jak si vytvořit vlastní kvalitní hnojivo a zcela zdarma na vaší zahradě. Zužitkujte zbytky ze zahradního úklidu nebo i kuchyně. V dobře založeném kompostu pomalu začne přeměna organických látek na humus, která se pak stává velmi cennou přísadou do vašich záhonů, květináčů a trávníků.

Co vše ze zahrady můžeme dávat do kompostu?

  • Tráva, listí, zbytky rostlin
  • Malé větve, kůra, části keřů
  • Sláma, seno, piliny
  • Zbylá zemina z květináčů
  • Popel ze spáleného dřeva

Při kompostování je potřeba dodržovat určitá pravidla, abychom docílili kvalitní a účinné výživy a mělo to tak nějaký smysl.

Kompost vždy oddělte od zbytku zahrady. Ať už plotem nebo třeba keři. Zabráníte tak šířícímu se zápachu po zbytku zahrady. Nenechte ho ani na přímém sluníčku, vždy je lepší polostín.

Mysleme také na to, abychom měli ke kompostu dobrý přístup – ať už při vyhazování, jeho provzdušňování nebo nakládání.

Biologický odpad musí hlavně dýchat, aby nezačal hnít a smrdět! Díky přítomnosti kyslíku se začnou v kompostu tvořit houby, bakterie a jiné organismy, které mohou být pro naši zahradu velkým přínosem. Proto materiál pravidelně přehazujte, aby se to celé dostatečně provzdušnilo.

Náš rozložený bioodpad lze použít přibližně po roce našeho opečovávání. Je lepší si počkat a nic zbytečně neuspěchat. Chcete vědět, zda bude kompost fungovat? Zkuste řeřichový test – nechte ji vyklíčit v zemině kompostu, pokud je zelená, vše je v pořádku a materiál si můžete začít používat po celé zahradě. Pokud řeřicha zelená není nebo dokonce uhnije, dejte vašemu bioodpadu ještě chvilku času na uležení.

Kompost nejvíce využijete během jara a podzimu na hnojení. Myslete ale na to, že substrát to nikdy nenahradí. Vždy je dobré kompost se zeminou smíchat.

Jak si vybrat správný kompostér?

Jeho velikost si vždy zvolte podle množství materiálu, který potřebujete zkompostovat. Přesvědčte se, že bude mít příjem dostatečného množství vzduchu, aby všechny fáze kompostování probíhaly tak, jak mají a aby nám časem nezačal zapáchat. Otestujte si jeho přístupnost, abyste později neměli problém při jeho přehazování a provzdušňování.

Na našem e-shopu najdete krásné dřevěné kompostéry v různých velikostech a barvách. Ruční výroba a kvalitní borovicové dřevo vám dopřejí skutečně profesionálního pomocníka na kompostování. Nátěr kompostéru pak značně prodlužuje jeho životnost a praktická dvířka ve spodní části vám umožní snadné odebírání již hotového kompostu.