Čas sázení a výsadby aneb Co vše stihnout na zahradě v dubnu?

Březen byl ve jménu úklidu a očištění zahrady od všeho nepotřebného. V dubnu se začíná půda už pomalu prohřívat a jsou tak ideální podmínky pro výsev bylinek nebo zeleniny.  V článku jsme si pro vás připravili základní rady a tipy, co byste rozhodně měli během dubna na zahradě stihnout.

Ideální kombinace bylinek a zeleniny:

  • Majoránka a mrkev
  • Koriandr a okurky, jahody, červená řepa, košťáloviny
  • Bazalka a rajčata, okurky, cibuloviny
  • Kerblík a saláty, ředkvičky (navíc odpuzuje slimáky)
  • Saturejka a fazole a cibuloviny

Duben je ideální i na předpěstování několika druhů zeleniny a rostlin. Vhodná doba předpřipravit si cukety, vodní melouny nebo okurky.

Máte na zahradě růže? Nezapomeňte na jejich zálivku a přihnojení. Myslíme i na dřeviny! U těch ovocných a okrasných je potřeba dokončit výsadbu ke konci dubna. Pro mnohé z nich je i nejlepší doba na prořezání. Jedná se konkrétně o meruňku, broskvoň, jabloň a hrušeň.

Pozor na klejotokové rány

Vznikají po poničení větví zimou nebo jsou následkem houbového či bakteriálního onemocnění. Napomáhají tomu také špatně pěstitelské podmínky, kdy má půda nadbytek dusíku nebo nedostatek vápníku. Mezi nejčastěji postižené patří třešeň, višeň, jabloň, broskvoň. Jak tomu předejít? Sázejte stromy do vhodné půdy, vylehčujte ji a vápněte dle potřeby, v zimě pak myslete na ochranu kmenů stromů, ořezané plochy větví ošetřete štěpařským voskem. Jak se zachovat, když už klejotok začal úřadovat? Nezoufejte a zachovejte chladnou hlavu. Důležité je vyříznout celou postiženou část a plochu ošetřit 2% roztokem modré skalice. Po zaschnutí znovu použít štěpařský vosk.

V dubnu nás čeká i první posekání trávníku. Nůž sekačky ponechejte výše. A co s posekanou trávou? Jde využít jako mulč ke stromkům a keřům a k nově vysazeným sazenicím – brání nadměrnému vypařování vody a zabraňují růstu plevele. S plevelem vám pomůže také pěstování ve vyvýšených záhonech. Záhony vám usnadní práci s bylinkami a zeleninou a vy tak budete mít mnohem lepší přehled o případném zaplevelení. Pokud naleznete na trávníku nějaká poškozená místa, neváhejte je znovu osít. Ke konci měsíce bude správný čas na první hnojení. Hnojivo aplikujte s dostatečnou zálivkou nebo si počkejte na deštivé počasí.

Trvalky, které mají kvetoucí sezónu v létě a na podzim, můžete prozatím rozmnožovat pomocí trsů. Vysazujte nové sazenice a vysévejte semínka. Osázejte skalku a nezapomínejte na vydatnou závlahu.

Měsíční jahody jako okrasa exteriéru i interiéru

Jsou oblíbené pro svou vůni a chuť a dlouhé období sklizně. Můžete je pěstovat jak v nádobách, truhlících nebo i závěsných květináčích. Když je vyseje nyní, můžete se na úrodu těšit již na sklonku léta.