Základní principy zasazení truhlíků

Naše truhlíky jsou všechny vyladěny jako dřevěný obal profi plastového truhlíku. Cílem je maximální ochrana dřeva od mokrého substrátu, možnost doplnit jakýkoli truhlík samozavlažovací systémem a taky jeho maximální životnost.

Jak tedy zasadit truhlík- pokud máte samozavlažovací variantu pak je to jednoduché : dle vybraných rostlin zvolte správný substrát, zasaďte truhlík a poté ho vložte očištěný do dřevěného truhlíku.

Pokud máte truhlík bez samozavlažovací vložky můžete si ji v našem truhlíku vytvořit sami. Naplňte truhlík do 3-5cm výšky keramzitem, poté vložte netkanou textilii , vytvořte z ní vnitřní vanu a pak spolu ze substrátem zasaďte rostliny. Takto zabráníte prosáknutí substrátu do vodní lázně a zároveň keramzit vytvoří prostor pro zásobu vody.

Další nově oblíbenou variantou je pak použití hydrogelu / půdní kondicionér do substrátu(ten pojme až 300násobek svého původního objemu ). Ty jsou schopny pojmout ze zálivky dostatečné množství vody , kterou pak postupně při jejím nedostatku vracejí ke kořenovému systému rostlin. Tato varianta je zejména výhodná pro truhlíky umístěné na výparu-jižní strana bez zastínění, kde je použití díky přehřívaní vodní lázně samozavlažovacích truhlíků nemožné.

Pokud sadíte do koupeného substrátu , nezapomeňte se informovat , které květiny se spolu snesou, které potřebují a kolik zálivky a jaký je vhodný substrát. Klasickou chybou pak bývá kombinace nevhodných druhů , neúměrná zálivka ( víte ,že mnohem více rostlin v truhlících se utopí 🙂 než kolik uschne?) a nebo přeplácání truhlíku více rostlinami. Nezapomeňte u výsadby, že rostlina je od slova růst a na ten potřebují i květiny prostor!  Navíc přeplácané truhlíky a přelité truhlíky bývají často útočištěm mšic a jiných parazitů rostlin.

Další podstatnou informací je hnojení, tady platí, alespoň dle našich zkušeností , že příroda má ráda přírodu. Tzn. zkuste různé druhy přírodních hnojení ( jako kuřecí trus), ale toto jsou tajemství našich babiček…. v každém případě se vyvarujte hnojení dříve než 3-4 týdny po zasazení do koupeného substrátu, ty jsou již připraveny  a obsahují dostatek živin a tak můžete dalším okamžitým hnojením rostlinám spíš ublížit.